Finansowanie

Dotacje i dofinansowania

Samochód firmowy, biuro, komputery – to podstawa każdego przedsiębiorcy. Wszystkie z tych wydatków trzeba jednak sfinansować. Rzadko kiedy jest to możliwe z oszczędności, dlatego najczęściej w biznesie stosuje się różnego rodzaju formy finansowania zewnętrznego.

Finansowanie firmyWłaściciel działalności gospodarczej ma do dyspozycji pełną gamę tego rodzaju rozwiązań – może dopasować je indywidualnie do swojej sytuacji, możliwości, perspektyw w biznesie. Formy finansowania z zewnątrz można podzielić zasadniczo na takie jak:

– dotacje i dofinansowania
– leasing
– kredyty
– fundusze typu venture capital
– pozyskanie inwestora lub wspólnika

Wielu przedsiębiorców interesuje się pozyskaniem różnego rodzaju dotacji i dofinansowań, ponieważ jest to w głównej mierze pomoc bezzwrotna. Można otrzymać ją między innymi z Funduszu Pracy, a także z Unii Europejskiej, na przykład w ramach programu Unii Europejskiej – Program Operacyjny Kapitał Ludzki czy też z Urzędu Pracy jako wsparcie dla osoby bezrobotnej.

Pieniądze można na ogół dowolnie rozdysponować, ale należy zrobić to zgodnie z programem dotacji, na przykład na meble biurowe czy zakupienie urządzeń do firmy. Niestety, aby uzyskać dotacje, trzeba spełnić określone wymagania, dlatego nie jest to forma finansowania dostępna dla każdego przedsiębiorcy.

Leasing

Najczęściej wybierany jest na zakup samochodu, ponieważ dzięki niemu można na atrakcyjnych warunkach uzyskać pojazd do prowadzenia działalności – zarówno nowy, jak i używany. Także leasing można wykorzystać na maszyny i urządzenia oraz na innego rodzaju wyposażenie firmy.

To wygodna forma finansowania, która nie jest związana ze skomplikowanymi formalnościami. Dzisiaj decyduje się na nią wiele przedsiębiorstw.

Kredyty

Także popularna forma zdobywania kapitału na prowadzenie działalności. Kredyty są oferowane zarówno dla nowych przedsiębiorstw, jak i dla tych będących stałymi klientami banków. Można wydać je na praktycznie dowolne wyposażenie, na naprawy samochodu czy też na zakupienie lokalu biurowego.

Minusem kredytów jest konieczność posiadania zdolności kredytowej, a także potrzebne są często ryzykowne zabezpieczania kredytów, w szczególności tych na wyższe sumy, na przykład inwestycyjnych.

Fundusze typu venture capital

Fundusze tego rodzaju mają za cel dofinansowanie przedsiębiorstw w ich najwcześniejszych etapach rozwoju. Inwestują swój kapitał, a w zamian oczekują udziału w zyskach.

Pozyskanie inwestora lub wspólnika

Również dobrą formą finansowania działalności może być pozyskanie inwestora lub wspólnika, który dysponuje potrzebnymi środkami. Można wydawać je dowolnie – reklama, oświetlenie biura czy też wyposażenie firmy w nowoczesne komputery.

Jak widać, możliwości pozyskania finansowania z zewnątrz w celu prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo wiele. Jako początkujący przedsiębiorca warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby dopasować taką, która będzie mogła zapewnić jednocześnie bardzo dobrze warunki, jak i również odpowiednie fundusze do tego, aby rozwijać biznes i przynosić jeszcze wyższe zyski.